Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej

20.03.2012
wtorek

Przestrzeń przymilna acz nie szalona.

20 marca 2012, wtorek,

Konkurów architektonicznych jest w Polsce kilka. Urbanistyczny – bodaj ten jeden. Do tego świetnie sformatowany, nagradzający bowiem nie według jakichś specjalistycznych pomysłów, ale po prostu „najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną”. Organizuje go Towarzystwo Urbanistów Polskich , a ja trzymam w ręku folder podsumowujący jego piątą edycję za rok 2011. Wprawdzie nagrody rozdano już kilka miesięcy temu, ale bez specjalnego medialnego nagłośnienia. To wydawnictwo to dobra więc okazja, by na chwilę pochylić się nad tą inicjatywą.

Na początek zdjęcie Rynku Starego Miasta w Bolesławcu, który zwyciężył w kategorii „Zrewitalizowana Przestrzeń Publiczna”:

fot. Wikimedia Commons

Dla porządku dodam, iż pozostałe nagrody otrzymały:

1. Plac Narutowicza w Bełchatowie – w kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna”

2. Zieleniec im. Janiny Szczerskiej w Szczecinie – w kategorii „Przestrzeń publiczna ukształtowana w zieleni”

Wyróżnienia zaś powędrowały do Międzychodu i ponownie do Szczecina. Tyle tytułem informacji.

A teraz garść refleksji:

1. Dbałość o przestrzeń publiczną widać coraz częściej. Szczególnie w niedużych miastach, w których niewiele trzeba, by tym obszarom wspólnym i centralnym nadać nowe walory estetyczne.

2. Przeglądając projekty nagrodzonei wyróżnione we wszystkich dotychczasowych edycjach widać, że gdy się chce, to można wprowadzić w publiczną przestrzeń na prawdę estetyczną małą architekturę: ławki, latarnie, kosze na śmieci itd.

3. Zadałem sobie nieco trudu i sprawdziłem, jak geograficznie rozkładają się przyznawane dotychczas  nagrody i wyróżnienia (a było ich 33). Otóż najwięcej trafiło do woj pomorskiego – 10, łódzkiego – 9 i zachodniopomorskiego – 5. Siedem województw odebrało po 1-2 nagrody i wyróżnienia, zaś kolejnych sześć – nie dostało nic. Oczywiście nie wyciągałbym z tego daleko idących wniosków, bo może być  i tak, że część województw zignorowała konkurs, podczas gdy inne się przyłożyły. Niemniej te dysproporcje są jednak zastanawiające i pokazują, że nie wszędzie w kraju przestrzeń publiczna poprawia się w podobnym tempie.

4. Niestety, wśród nagrodzonych i wyróżnionych nie natrafiłem na żaden projekt który absolutnie powaliłby mnie na kolana, był prawdziwie odkrywczy, zaskakujący, niekonwencjonalny. Wszędzie mniej więcej to samo, tyle, że w dobrych proporcjach i ze smakiem: zieleni, małej architektury, wody, utwardzonych kostką lub płytami połaci, odnowionych elewacji. Po prostu przytulnie, po prostu całuśnie, po prostu elegancko lub  sympatycznie. W dużym kraju w środku Europy trudno znaleźć choć jedno miejsce, które dokonywałoby jakiegoś istotnego przełomu w tradycyjnym rozwiązywaniu kwestii publicznej przestrzeni parków, skwerów, rynków, placyków itd. W wielu miejscach zrobiło się na pewno ładniej, ale czy gdzieś się zrobiło odlotowo, niezwykle, w spsób zapierający dech? Być może są takie miejsca, ale o konkurs najwyraźniej się nie otarły (a może nie zostały dostrzeżone? – nie wiem).

Może ktoś zna takie miejsca? Będę wdzięczny za informacje i dwakroć wdzięczny – za zdjęcia.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Myślę, że warto promować rozwiązanie z Międzychodzie. To małe (10-tys. osób) miasteczko a bardzo kompleksowe rozwiązanie. Pełny opis wart spojrzenia – http://www.naszaprzestrzen.pl/2011/08/przykady-przestrzenie-publiczne-dla.html

    Na Śląsku jest co roku organizowany konkurs na najlepszą przestrzeń. Realizacje są różne – http://www.naszaprzestrzen.pl/2011/11/konkursy-najlepsze-miejsca-slaska.html Na podstawie zdjęć dwa miejsca wydawały się bardzo ciekawe – http://www.naszaprzestrzen.pl/2011/07/konkursy-najlepsze-slaskie-miejsca-2011.html Niestety rzeczywistość nie jest aż tak piękna.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php