Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej

21.04.2012
sobota

To idzie (architektoniczna) młodość.

21 kwietnia 2012, sobota,

Wczoraj pisałem o konkursie na najlepiej rewitalizowane zabytki, a dziś przyszło mi pisać… też o konkursie. Tak się ostatnio namnożyły. Można zbagatelizować, ale trochę szkoda. Tym razem jednak będzie o organizowanym dla studentów architektury, już po raz trzynasty (!) przez wydawnictwo Architektura-murator. Co roku inne jest hasło przewodnie konkursu. Tym razem było to „Bezpiecznie w mieście”.Temat tylko na pozór prosty. Bo przecież kryją się pod nim bardzo różne sprawy. Od bezpośredniego poczucia zagrożenia przestępczością i przemocą, przez bezpieczeństwo na ulicach (ruch drogowy) po sens metaforyczny – tworzenia przestrzeni przyjaznej, integrującej ludzi. Od izolowania od niebezpieczeństw po motywowanie do działania i przeciwstawiania się zagrożeniom. Itd. Co ciekawe, należało zaproponować rozwiązania wpisane w konkretny, istniejący teren.

Trzeba przyznać, że przyszli architekci podjęli wszystkie możliwe wątki. Od ambitnych projektów poprawiających infrastrukturę całych dzielnic, po liczne pomysły z zakresu właściwie wzornictwa przemysłowego. Co ciekawe, wcale nie dominowały – co zaskakuje – projekty z zakresu małej architektury.

Choć w jury zasiadali głownie architekci, to jednak główne nagrody zgarnęły projekty wcale nie architektoniczne!  Zwyciężył zespół czterech dziewczyn z Politechniki Wrocławskiej za Smart Lock czyli projekt blokady rowerowej (podczas postoju), który pełni jednocześnie rolę kamizelki odblaskowej (podczas jazdy). Proste, oryginalne, pożytecznie i wielofunkcyjne. Poniżej jedna z plansz prezentujących pracę.

Wśród nagrodzonych znalazł się nietypowy miejski kran umożliwiający bezdotykowo umyć ręce środkiem dezynfekującym, a także projekty podkreślające znaczenie samych ludzi w budowaniu bezpieczeństwa lub w projektowaniu najbliższej przestrzeni. Kobietom (dojrzałym) najbardziej podobał się projekt specjalnych, bardzo zabawnych, dizajnerskich nakładek na szpilki, pozwalających przemieszczać się po terenach pokrytych brukową kostką, bez niebezpieczeństwa złamania wysokiego obcasa.

Ogromne zainteresowania (blisko 200 prac!), dużo pomysłów z wyobraźnią, pożyteczna funkcja, mobilizacja i zdrowa rywalizacja oceniana przez wiarygodne jury. Gratuluję.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php