Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej

23.05.2012
środa

Górą sojusz Katowic i Koszalina.

23 maja 2012, środa,

 

A więc już wszystko wiadomo… Decyzją Jury najlepszą realizacją w przestrzeni publicznej w 2011 roku uznane zostało Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. O zwycięzcy i o stojącym za tą budową biurze projektowym HS99 poczytać można w najnowszej papierowej „Polityce”. Ja chciałbym dorzucić tylko kilka refleksji. Ale wcześniej popatrzmy sobie, jak budynek prezentuje się za dnia i nocą.

ta i wszystkie pozostałe fotografie: Tomasz Zakrzewski/HS99

Refleksja pierwsza: Mam wrażenie, że nasza Nagroda Architektoniczna została zaakceptowana przez tzw. środowisko. Nie było to wcale takie oczywiste, bo oto pojawił się ktoś z zewnątrz, kto chce oceniać wyspecjalizowaną architektoniczną branżę. Nominowani jednak stawili się na Gali w komplecie (a nawet nadkomplecie, albowiem niektóre biura projektowe przyszły w niemal pełnych składach!!!), a i zaproszeni goście nie zawiedli. Zebraliśmy wiele pochwał za pomysł, ale i jego realizacje. To ważne, bo bez wsparcia ludzi działających na rzecz przestrzeni publicznej byłoby nam bardzo trudno. Ba, może nawet byłoby to niemożliwe.

Refleksja druga: Po raz kolejny smutna konstatacja, że władze guzik obchodzi kwestia piękna naszych miast. Zaprosiliśmy na Galę przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelarii Prezydenta. Nie przyszedł nikt!!! Zapewne tam ciągle uważa się, że architektura, to sprawa resortu budownictwa. Umiarkowane było też zainteresowanie mediów: stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych, gazet codziennych i tygodników opinii. To akurat mnie perwersyjnie cieszy – pokazuje, że nikt poza nami nie docenia wagi problemu. Ale wierzę, że to się z czasem zmieni, bo ciśnienie ludzi, by było wokół piękniej jest coraz większe.

Refleksja trzecia: Przyjemnie było obserwować  wychodzące po odbiór nagrody pracownie. Ogólne wrażenie: to idzie młodość. Mnóstwo młodych projektantów, przetykanych niekiedy doświadczonymi zawodowymi mentorami, czyli idealne połączenie doświadczenia i świeżej energii. To dobrze rokuje na przyszłość. Mamy potencjał!!!

Oczywiście polecam w następnej „Polityce” mój wywiad z laureatami z HS99

A na koniec jeszcze kilka zdjątek z środka:

P.S. Na stronie internetowej polityki spory zestaw zdjęć z obrad jury oraz z samej uroczystości. Zapraszam do oglądania

Jest tam też wideorelacja z imprezy przygotowana przez naszych partnerów z Onetu. Ta z kolei do obejrzenia TUTAJ

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Piękna sprawa. Może za rok więcej kategorii? Architektura mieszkaniowa, publiczna, sztuka w przestrzeni publicznej, rozwiązania urbanistyczne (świetny przykład 19. dzielnicy, ale jak porównywać ją do ubogiego kościółka?)…

 2. Fakt. Porównania są bardzo trudne. Z drugiej strony mnożenie kategorii osłabi siłę nagrody. Jednego zwycięzcę ludzie zapamiętają, a kilku – już niekoniecznie.

 3. tylko nie „zdjątek”. Każdy fotograf by się obraził 🙂

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. O.K.: ZDJĘĆ lub FOTOGRAFII.
  fotografów niefortunnie urażonych przepraszam.
  autor

 6. I ten rok 20111 dość odległy 🙂

 7. Oj tam, oj tam. Każdemu zdarzyć się może.

 8. Cieszę się z tej nagrody. A jeszcze bardziej cieszę się z tego, że już od października będę tam (pewnie godzinami) przesiadywała.
  Z pozdrowieniami.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php