Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej Wrzask w przestrzeni - Piotr Sarzyński o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej

8.10.2012
poniedziałek

Ja, misjonarz.

8 października 2012, poniedziałek,

O misji telewizji publicznej mówi się wiele i od dawna. A właściwie o jej braku. Zapewne słusznie. Ale zamiast dołączać do grona marudzących, postanowiłem  na własnym, malutkim podwórku, dla tej misji coś uczynić.  Dokładnie dziś rano wyruszyłem w Polskę (na razie na południe – do Katowic i w Beskidy) na zdjęcia do nowego programu „Jedynki” poświęconego naszej przestrzeni publicznej – architekturze, ładowi przestrzennemu, pięknu i brzydocie. Mam nadzieję wykorzystać w nim także to, czego dowiedziałem się dzięki wszystkim dopisującym swe komentarze na tym blogu. Jednym z elementów programu będzie poprawianie (niestety, tylko wirtualne) naszej rzeczywistości. Dziś, jadąc przez Polskę zerkałem więc uważnie na wszystkie mijane budynki, sklepy, domy jednorodzinne itd pod tym właśnie kątem: czy warto by było je poprawić. Niestety, twierdząca odpowiedź pojawiała się w 3 na 5 mijanych obiektów.

Nie będę zdradzał zbyt wielu szczegółów – zapraszam przed telewizory. Pierwsza emisja najprawdopodobniej 20 października (sobota) o 13.00 ale ten termin jeszcze potwierdzę. Napiszę tylko tyle, że w programie zastosowaliśmy starą sprawdzoną metodę: ucząc – bawić, bawiąc – uczyć. Jak to wyjdzie w praktyce – pokażą najbliższe tygodnie. Mniej więcej do 10 listopada będę w niemal nieustannych rozjazdach, proszę mi zatem wybaczyć mniejszą od standardowej, aktywność na blogu. Obiecuję później nadrobić.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Życzę powodzenia i Panu w podróży i sukcesu misyjnego.

 2. Czy telewizja może pozwolić sobie na misję tylko w weekendy? Wszystkie (moim zdaniem) ciekawe programy emitowane są właśnie w sobotę i niedzielę. Choć nie dotyczy to tylko telewizji publicznej. Nie wiem jaki procent oglądających telewizję czyni to w weekend, ale ja jeśli już to właśnie wtedy, więc omija mnie to, na co można by zwrócić uwagę. Zawsze mówię, że jakie społeczeństwo taka klasa polityczna, tak więc odpowiednio jakie społeczeństwo taka telewizja. A sądząc z ilości puszczanych „tasiemców” w ciągu tygodnia, to właśnie wtedy my (społeczeństwo) oglądamy telewizję. Tak więc ogólna sytuacja w kraju prędko nie ulegnie zmianie. Nie marudzę stwierdzam fakt.

 3. Jest tak… W dni powszednie tzw. prime time dla polskich seriali i amerykańskich filmów, wiadomości, publicystyki typu Lis i Olejnik. Tak czynią wszyscy. Ja znalazłem się w tzw. paśmie rodzinnym i jestem szczęśliwy. Bo wiem, że alternatywą mogło by być pasmo prawdziwie edukacyjno-misyjne, czyli np. godz. 1.00 w nocy.

 4. Dziękuję za życzenia. Przydadzą się.

 5. Katowice i Śląsk – świetny region do podpatrywania jak stare, przemysłowe, jest zamieniane w nowe, albo… w jeszcze starsze. Na ile myślenie jest nowoczesne, twórcze, jak w innych miastach innych krajów gdzie stary przemysł przekształcano w nowe i fajne miejsca dla ludzi, a na ile to okazja do bezrozumnej, wtórnej degradacji spójnych przestrzeni i unikalnych obiektów przez rozdrabnianie, rozrywanie, sprzedawanie po kawałku, burzenie i upychanie „deweloperki”.

  W Beskidzie z pewnością niezwykle frapujący będzie ogląd naturalnego krajobrazu i krajobrazu urbanistycznego i jak się to ma do siebie wzajemnie na linii czasu. Ciekawe, ile starych domów ma jeszcze okna z drewna, a ile już tam plastiku w pięknej bieli i kostki betonowej z różowymi szlaczkami wraz ze szlaczkami cyprysów/żywotników wzdłuż płotów, lub prosto od furtki do drzwi paradnych prowadzących.

  Liczę na pozytywne rozczarowanie Pana obserwacjami i odkryciami. Chciałoby się…

  Powodzenia w zbożnym dziele !

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php